Üstüne AVM Yapılan Myrleia Antik Kenti Arkeopark Oluyor

4643

Bursa’nın Mudanya ilçesinde yer alan 2700 yıllık Myrleia Antik Kenti’nin açık hava müzesine dönüştürme çalışmalarına başlandı.

Bursa’nın Mudanya ilçesi Ömerbey Mahallesi sınırları içinde yapılan kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkan 2700 yıllık Myrleia Antik Kenti, arkeopark olarak açık hava müzesine dönüştürülüyor. İçinde yürüyüş yolları, bilgilendirme panoları, çocuklar için laboratuvarların bulunacağı arkeoparkın uygulama projesi hazırlanarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunulacak.

Üzerine alışveriş merkezi yapılan Myrleia Antik Kenti’nin devamı olan ve Ömerbey Mahallesi sınırları içerisinde bulunan alanda yürütülen kazı çalışmalarında kentin büyük bir bölümü ortaya çıktı. Mudanya Belediyesi gün yüzüne çıkan antik kenti, açık hava müzesine dönüştürecek. Belediye mülkiyetine alınan 3 bin 200 metrekarelik kazı alanı ile bin 735 metrekarelik park alanında proje çalışmaları başlıyor. Mudanya Belediyesi tarafından bölgenin açık hava müzesi olarak geleceğe taşınması için yapılan plan değişikliği 17 Şubat 2018 tarihinde Anıtlar Kurulu tarafından onaylandı. Çalışmalar kapsamında pek çok mozaik ortaya çıkarken, Mudanya’nın tarihini ziyaretçilerine tanıtacak bilgilendirme panoları, yürüyüş yolları, çocuklar için uygulama laboratuvarlarının bulunacağı uygulama projesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunulacak.

01.06.2018 Bursa Hakimiyet