Erzurum’da Kaya Mezarları Defineciler Tarafından Tahrip Ediliyor

2378

Erzurum’da, Urartu dönemine ait kaya mezarları defineciler tarafından patlayıcılarla tahrip edildi.

Erzurum-Pasinler Karayolu’nun Hamamderesi mevkisinde bulunan ve Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünce tescili yapılan kaya mezarlarına yasa dışı kazı yapan kişi ya da kişiler, patlayıcılarla zarar verdi. Ayrıca kaya mezarlarında, defineciler tarafından hazırlanmış ancak patlatılmamış düzeneklerde bulundu.

Erzurum’un tarih ve kültürünü inceleyen araştırmacı yazar Ömer Faruk Kızılkaya, konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, mantar toplamak için arkadaşlarıyla kaya mezarlıkların olduğu bölgeye gittiğini söyledi.

Daha sonra kaya mezarlarını ziyaret etmek istediklerinde üzücü bir manzarayla karşılaştıklarını ifade eden Kızılkaya, şöyle konuştu: “Defineciler tarafından buranın kazıldığını, daha sonra giriş noktaları tespit edildikten sonra kaya mezarlarının tek tek açıldığını gördük. Burada mezar odaları mevcut. Defineciler burada yasa dışı kazı yapıp ciddi tahribata sebep olmuş. Mezar odalarına girdikten sonra buralardaki taşları delmek suretiyle içine bazı kimyasal madde bırakmış ve orada oluşturdukları özel bir patlayıcı etkiyle ses çıkarmadan kayaları patlatıp, buraları tahrip etmiş.”

Ömer Faruk Kızılkaya, kentte bu tür kaya mezarlıklara sıkça rastlandığını da belirterek, tarihi değerlerin korunmasını istedi.

02.06.2018 Anadolu Ajansı