Kibyra Antik Kenti’ndeki Medusa Mozaiği Ziyarete Açıldı

4430

Burdur’un Gölhisar ilçesinde Kibyra Antik Kenti’ndeki 3600 kişilik odeonun orkestra bölümünü süsleyen yaklaşık 2000 yıllık Medusa mozaiği ziyarete açıldı.

Medusa’nun antik dönemde mitolojik, koruyucu bir figür olduğuna dikkati çeken Özüdoğru, şunları kaydetti: “Roma İmparatorluğu döneminde özellikle mezar yapılarında kullanılıyor. Biraz zaman geçtikçe dekoratif anlamda da tercih edilen bir motif. Tabii mitolojiye göre Medusa tanrılarca cezalandırılmış çok güzel ölümlü bir kız aslında. Cezalandırıldıktan sonra çirkinleştirilmiş, kafasından yılanlar çıkan bir yaratığa dönüştürülüyor. Bu figürü koruyucu bir figür olarak bugünün nazar boncuğu olarak düşünebiliriz. Antik mitoloji inancında Medusa kendisine bakan kötü niyetli kişileri bakışlarıyla taşa çevirebilen bir figür olarak karşımıza çıkıyor. Bu yönüyle de belki mezarlarda dekoratif olmasının yanında koruyucu bir kimlik olarak da sıkça kullanılıyor.”

Kibyra Odeonu’ndaki Medusa’nın “Opus Sectile” tekniği ile ince mermer plakalarla yapılmış benzersiz bir mozaik döşemesi olduğunu anlatan Özüdoğru, sözlerini şöyle sürdürdü: “Opus Sectile tekniği ile günümüze ulaşan bildiğimiz tek Medusa, Kibyra Odeon’unda. Medusa’yı görmek için talep çok, ziyaretçi sayımız son yıllarda arttı ancak Medusa’nın üzeri koruma amaçlı her yıl belli bir süre kapatılıyor. Yapının restorasyon çalışması Bakanlık nezdinde hazırlanıyor. Bu proje uygulamaya geçtikten sonra yapı (odeon) çatı örtüsüyle kapatıldıktan sonra yılın tamamında Medusa’yı sergileyebileceğiz.”

Özüdoğru, Medusa’nın bulunduğu odeon yapısının önünde iki duvarla sınırlanmış, tabanı 540 metrekare olan sağlam ele geçmiş bir başka mozaik cadde de olduğunu söyledi. Özüdoğru, bu mozaiğin de Türkiye’de orijinal yerinde sergilenen en büyük mozaik döşemesi olduğunu dile getirdi.

04.07.2018 Posta