Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nda Restorasyon Titizlikle Devam Ediyor

2043

Sivas’ın Divriği ilçesinde bulunan ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nda onarım ve bakım çalışmaları sürdürülüyor.

Arkeolojihaber ekibi olarak sizler için Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’ndaki restorasyon çalışmalarını yerinde inceledik. Ülkemizden Dünya Miras Listesi’ne alınan ilk üç alandan biri olan ve Mengücekoğlu Ahmet Şah ile eşi Melike Turan tarafından 1228-1229 yıllarında yaptırılan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’nda restorasyon çalışmaları titizlikle devam ediyor.

Çelik konstrüksiyon çatıyla korunuyor
Divriği Ulu Camii ve Darüşşifa’daki onarım çalışmaları akademik ve teknik personelin yer aldığı Bilim ve Danışma Kurulu tarafından adım adım izleniyor. Yaklaşık 800 yıllık tarihinin en kapsamlı restorasyon çalışmalarının yürütüldüğü eserin üzerine, restorasyon sürecinde yağmur, çamur ve kardan etkilenmemesi için çelik konstrüksiyondan mebran örtü ile kaplanmış geçici çatı yapıldı.

Restorasyon çalışmaları sırasında Ulu Camii ve Darüşşifası, ibadete ve ziyarete kapalı. Onarımın ardından camii ve darüşşifa hem ibadete hem de turizme açılacak.

Arkeolojihaber ekibi olarak merak edilen soruları sizler için cevaplandırdık.
*Restorasyon çalışmalarının 2,5 yıl sonra bitmesi öngörülüyor.
* Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası ziyarete tamamen kapalı. Ancak önümüzdeki yıl içerisinde ziyaretçilerin yapının dış çevresini gezebilmesi için yaya yolu yapılması planlanıyor. Yaya yolunun ne zaman açılacağını Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası için kurulacak web sayfasından takip edebilirsiniz.
*En çok merak edilen soru. Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nın üzerini tamamen kaplayan ve esere hiçbir şekilde temas etmeyen geçici çatı, restorasyonun tamamlanmasının ardından kaldırılacak.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası
1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kültürel varlık olarak dahil edilen Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası Türkiye’nin bu listeye giren ilk mimari yapısıdır. 13. yüzyılda Mengücekli Beyliği’nden Ahmet Şah ve eşi Melike Turan tarafından yaptırılan iki kubbeli cami, darüşşifa ve türbeden oluşan bu başyapıt mimari özelliklerinin yanı sıra Anadolu geleneksel taş işçiliğinin en güzel örnekleri arasındadır.

Mimarı Ahlatlı Hürremşah’ın elinde 1228 yılında şekil alan Divriği Ulu Camii, plan tipi ve süsleme özellikleri bakımından benzeri olmayan bir eserdir. Camiye bitişik olarak inşa edilen, iki katlı, avlulu ve eyvanlı bir yapı olan Darüşşifa, hastaların su sesi ile sağlıklarına kavuştuğu bir hastane olarak benzersiz özelliklere sahiptir.

Ulu Cami ve Darüşşifa, dıştan yalın bir mimari görünüme sahiptir. Ancak Darüşşifa Taç Kapısı, Cami Kuzey Taç Kapısı, Cami Batı Taç Kapısı ve Şah Mahfili Taç Kapısının her biri birbirinden farklı eşsiz bezemeleri ile göz kamaştıran birer mimarlık ve mühendislik harikası niteliğindedir.

Batı kapının dışında sağ tarafta çift başlı kartal, sol tarafta ise hem çift başlı kartal hem de başı öne doğru eğik şahin motifi bulunmaktadır. Çift başlı kartal Anadolu Selçuklularını simgeleyen bir amblemdir. Gücü, asaleti ve özgürlüğü temsil etmektedir. Başı öne doğru eğik şahin ise Mengücek Beyliği’nin sembolüdür. Mengücek Beyliği’nin Anadolu Selçuklu devletine bağlılığını ve saygısını göstermek üzere, şahin figürü, başı öne eğik olarak taşa nakşedilmiştir. Aynı zamanda şahinin bir pençesi havadadır. Bu, beyliğin, yanlışlık ve haksızlıklara karşı gücünü ortaya koyabileceğinin bir göstergesidir.