Kınık Höyük’te 2100 Yıllık Helenistik Tapınak Bulundu

2025

Yaklaşık 2 yıl önce Pers dönemine ait 2500 yıllık tapınak bulunan Niğde’nin Altunhisar ilçesine bağlı Yeşilyurt köyü yakınlarındaki Kınık Höyük’te, bu kez de Helenistik döneme ait 2100 yıllık tapınak ortaya çıkarıldı.

Altunhisar ilçesine bağlı Yeşilyurt köyü yakınlarındaki Kınık Höyük’te, devam eden kazı çalışmalarını, İtalyan ve Türk arkeologlar yürütüyor. Yaklaşık 2 yıl önce Pers dönemine ait 2500 yıllık tapınak bulunan höyükte, bu kez de Helenistik döneme ait 2100 yıllık tapınak gün yüzüne çıktı.

Kazı başkanı ve New York Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lorenzo D’Alfonso, kazılarda Helenistik dönem ve geç Pers dönemine ait tapınak bulduklarını belirtti. Kınık Höyük’te ilk olarak yaklaşık 2 yıl önce geç Pers dönemine ait 2500 yıllık tapınak bulduklarını anımsatan D’Alfanso, “Tapınağı bulduğumuz yerin hemen alt kısmında kazılara devam ettik ve günümüzden 2100 yıl öncesine Helenistik dönemine ait bir tapınak daha ortaya çıkardık. Kınık Höyük’te, M.Ö. 30. yıldan itibaren herhangi bir şehir, yerleşim olmadığı tahmin ediliyor. Burada ayrıca seramikten parça parça boğa heykeli bulduk.” dedi.

21.07.2018 Anadolu Ajansı