Urartuların Kayaya Oyduğu Salonun Kullanım Amacı Araştırılıyor

2788

Van Kalesi’nde yürütülen kazı çalışmalarında, Urartu dönemine ait kayaya oyulmuş 160 metrekare büyüklüğündeki Menua Salonu’nun kullanım amacı araştırılıyor.

Doç. Dr. Erkan Konyar, eski Van şehri ve höyüğün yanı sıra kaledeki sitadel alanında, 12 üniversiteden 50 kişilik ekibin çalışacağını belirterek, kazılar sırasında ortaya çıkarılan bulguların, belgelenerek koruma altına alınacağını söyledi.

Urartuların en büyük oyma mekanı turizme kazandırılacak
Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izniyle kazı çalışmalarını yaptıklarını anlatan Konyar, eski Van şehrinde Osmanlı-Selçuklu mimarisini, höyükte de Van’ın binlerce yıllık yerleşim dokusunu ortaya çıkardıklarını söyledi.

Konyar, Van Kalesi sitadelinde Urartu devletine ait anıtsal ölçekteki mimarı birimleri tespit ettiklerini vurgulayarak, “Urartu Kralı Menua’nın inşa ettiğini kendi yazıtıyla ilan ettiği ana kayaya oyulmuş yapının içini temizledik. Bundan sonra hangi amaçla kullanıldığını belirlemeye çalışacağız” dedi.

Yapının girişinde Urartu Kralı Menua’ya ait yazıtın bulunduğundan bahseden Konyar, şunları söyledi: “Yazıtın üzerinde, ‘Her kim sığırları buradan sürerse, çıkarırsa, çalarsa, burayı ben yaptım derse tanrı Haldi, tanrı Teişaba, tanrı Şivini, onu gün ışığından mahrum bıraksın’ ifadesi yer alıyor. Sığır teriminden buranın ahır olabileceği öne sürülüyor. Girişteki niş kaidesi, burada hayvanların kurban edildiğini açıklıyor. Ancak bazı yapısal noktalar da bunun bu amaçla kullanılmadığını gösteriyor. Bu tartışmaları bitirmek için bu büyük ana kayaya işlenmiş yapıda çalışmaları başlattık. Diğer yerlerde de çalışmalarımız devam ediyor. Urartuların tek ana kayaya oyulmuş en büyük mekanı. 20 metre uzunluğunda, 8 metre genişliğinde ve 3 metre yüksekliğinde. Tek birim olarak Urartu’nun böyle başka bir yapısı yok.”

23.07.2018 TRT Haber