Trabzon’da İnşaat Alanında Bizans Seramiği Bulundu

1250

Trabzon’da bir inşaat alanından Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen toprak kap çıkınca bölge korumaya alınarak çalışmalar durduruldu.

Trabzon’un Ortahisar ilçesi Pazarkapı Mahallesi’nde, Hoca Halil Cami’nin yanında Ortahisar Belediyesi ve Kaymakamlık binası inşaatı için yapılan kazıda Bizans dönemine ait olduğu değerlendirilen “keramik” görülünce bölge hemen korumaya alınarak çalışmalar durduruldu. Yaklaşık 1000 yıllık olduğu sanılan ve pişmiş topraktan yapılan kap müzede koruma altına alınırken arkeologların bölgede kapsamlı bir çalışma yapacağı öğrenildi.

Keramikin bulunduğu yer emniyet şeridi ile çevrilirken bölgeye kimsenin yaklaşmasına izin verilmiyor. Alanda incelenme çalışmaları uzmanlarca sürerken bölgede başka tarihi eser olup olmadığı merak ediliyor.

“Tarih toprağın arasında saklı”
Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Coşkun Erüz, uzmanların bölgeyi incelemesini beklediklerini dile getirerek, “Yüzeyin 2 metre altındaki bir tabakada bulunan çanak ve çömleklerin uzmanların incelemesinde bin ve 2 bin arası yaşta Doğu Roma/Bizans dönemine ait eşyalar olduğu belirtildi. Pazarkapı olarak adlandırılan bölge olan Aşağı Hisar, Zağnos ve Tabakhane dereleri arasındaki tarihi yerleşim, ticaret merkezi, eski liman bölge olması dolayısı ile antik çağdan günümüze bölgenin geçirdiği tüm yerleşim, şehirleşme, ticaret ve deprem, sel, yangın, yağma, yıkım gibi olayların izleri, yapı ve yaşam malzemeleri yüzeyle 3 metreyi geçen toprak, kil, kum tabakaları arasında saklı. Uzmanların incelemesini bekliyoruz. Kazı alanındaki toprak ve tabakalarında jeolog, sedimantolog, kimya ve arkeoloji, arkeojeofizik uzmanlar örnek alarak karbon 14 ve diğer yöntemlerle yaşlandırma yapmak sureti ile hem kazı alanı ve hem de Trabzon şehri ve kalesinin yaşını, değişimini ortaya koyabilir. Alan üniversite ile işbirliği yapılarak tarihi seller, depremler, yangın, afet ve olaylarının izleri ve kanıtları incelenmelidir” ifadelerini kullandı.

01.08.2018 karar.com