Samsun’daki Oymaağaç Höyüğü’nde 3000 Yıllık Fındık Kabuğu Bulundu

1391

Samsun’un Vezirköprü ilçesi Oymaağaç köyünde bulunan ve Hititlerin dini merkezi olan Oymaağaç Höyüğü’nde kazı çalışmalarında 3000 yıllık olduğu düşünülen bir fındık kabuğu bulunduğu belirtildi.

 

Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rainer Czichon yönetiminde, Hititlerin hava tanrısı Nerik’e ait olduğu netleşen höyükte 11 yıldır yürütülen, ABD, Avustralya, Almanya ve Türkiye’den uzmanların da katıldığı kazı çalışmalarında geçmişe ait izler gün yüzüne çıkarılıyor. Höyükte bu yıl yapılan kazı çalışmalarında Hititlerin kutsal suyu olarak bilinen 52 basamaklı tünelin içinde 3000 yıllık fındık kabuğu ile yine 3000 yıllık bronz aletlerle kesilmiş ahşap parçalar ortaya çıkarıldı.

“Bölgede 3 bin yıl önce de yetiştirildiğine dair önemli bir kanıt”
İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, basın mensuplarına, Oymaağaç köyündeki höyükte kazı çalışmalarında çok önemli eserler ortaya çıktığına işaret etti. İpekdal, “3000 yıllık bir seramik parçası bulundu. Hatta Karadeniz Bölgesi’nin en önemli geçim kaynağı olan fındığın bu bölgede 3000 yıl önce de yetiştirildiğine dair önemli bir kanıt sunan bir fındık kabuğu ortaya çıkarıldı. TÜBİTAK raporunda, incelenen fındık kabuğunun yaklaşık 3000 yıllık olduğu belirlendi. Bu da bölgede fındığın çok eski tarihte bile üretildiğini gösteren bir gerçeği bize gösterdi.” dedi.

 

Kazı başkanı Prof. Dr. Rainer Czichon, höyüğün bugüne kadar çıkan tarihi buluntularla kutsal şehir ‘Nerik’ olduğununun kesinleştiğini belirtti. Hitit coğrafyasında birkaç kutsal şehir olduğuna işaret eden Czichon, “Çorum’daki Boğazkale kazılarında da kutsal bir şehirden bahsediliyor. Buradaki mabedin çok uzun yıllar kullanıldığını tahmin ediyoruz. Eski Hitit’te, yani M.Ö. 16. yüzyıldan 12. yüzyıla kadar kullanıldığını höyükte görüyoruz” diye konuştu.

Czichon, Hitit Kralı III. Hattuşili’nin yılda birkaç kez Hattuşa’dan Nerik’e geldiğini, hava tanrısına saygı göstermek için özel ziyaretlerde bulunduğunu tahmin ettiklerini dile getirdi.

Kutsal suyun içinde 3000 yıllık fındık kabuğu bulundu
Nerik’te bu yıl sadece kutsal suyun bulunduğu tünelde kazı çalışması yürütüldüğüne işaret eden Czichon, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mabedin üzerinde bir tünel bulmuştuk, tüneli kazdıkça suya doğru ilerledik. Yaklaşık 8 metre derinlikte Hititlerin ‘kutsal su’ olarak adlandırdığı bölgeye ulaştık. Nerik’in 3500 yıllık bir tarihe sahip olduğunu tespit ettik. Kazı yöntemleri değişti. Çok ince çalışma yapmaya başladık ve tünelin içinde ahşap buluntu bulduk. Havuzun içinde ahşap kalıntıları bulunca şoke olduk. Çünkü Anadolu’da ıslak malzeme hiç bulunmuyor. O bölgeyi biraz daha kazınca fındık kabuğu da bulduk. Karadeniz Bölgesi’nin fındık üretim merkezi olduğunu 3000 yıllık kabuğu tescilledi.”

06.08.2018 Anadolu Ajansı