Çatalhöyük Kazılarında Yeni Dönem Başladı

1397

1990’lı yıllardan beri çalışmaları yürüten Ian Hodder’ın emekli olmasının ardından, kazıların başına Ege Üniversitesi’nden Doç. Dr. Çiler Çilingiroğlu’nun geldiği Çatalhöyük’te yeni dönem çalışmaları başladı.

İngiliz arkeolog James Mellaart ve ekibince 1960’lı yıllarda keşfedilen Çatalhöyük kazıları, 1993’ten bu yana İngiliz bilim adamı Prof. Dr. Ian Hodder’ın başkanlığında sürdürülüyordu. Prof. Dr. Ian Hodder’ın emekli olmasıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan bilim heyetince kazı, Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çiler Çilingiroğlu’na devredildi.

Yeni projede Türk üyelerin yanı sıra yabancı araştırmacılar, uzmanlar ve öğrenciler de görev alacak. 2018 kazı sezonunun önceliği, “Neolitik Dönem mimarisinin korunması, konservasyon çalışmalarının yapılması, kazı eviyle ziyaretçi merkezinin bakımı ve onarımı ve yeni ekip üyelerinin eğitilmesi” olarak belirlendi.

Ege Üniversitesi ekip üyeleriyle Polonya Poznan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Arkadiusz Marciniak denetiminde yeni bir kazı alanında çalışmalar yürütülecek.

“Kazı programı 6 haftalık”
Doç. Dr. Çiler Çilingiroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çatalhöyük’ün insanlık tarihi açısından önemli bir kazı alanı olduğunu söyledi.

Çatalhöyük’ün 2012’de UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alındığını anımsatan Çilingiroğlu, şunları belirtti: “Kazı çalışmalarına başladık. Konya Müze Müdürlüğünün başkanlığında kazı yürütülüyor. Bilimsel danışmanlığını yürütüyorum. Kazı programı 6 haftalık. En önemli amacımız alandaki kerpiç mimarinin korunması, alanın turist yollarının düzenlenmesi, ziyaretçi merkezinin onarılması ve çatıyla ilgil sorunların çözülmesidir. En önemlisi yeni kazı alanlarının açılması.”

Çilingiroğlu, projeye Polonya Poznan Üniversitesi hocaları ve öğrencilerinin katılım sağladığını belirterek, şunları kaydetti: “Ege Üniversitesi arkeoloji başkanlığında uluslararası bir ekip kazılara devam edecek. Proje uluslararası niteliğini koruyacak. Çatalhöyük, iki höyükten oluşuyor. Doğu höyük 13,5 hektara yayılmış, 21 metrelik kültürel dolguya sahip. Şimdiye kadar kazılar höyüğün belirli ve kısıtlı alanlarında yapılmıştı. Çok sayıda bina ve tabaka kazılıyor ancak höyük üzerinde halen hiç araştırma yapılmamış alanlar var. Önceliğimiz hiç araştırma görmemiş alanlara yönelmek, yeni bilgiler, buluntular ve veriler ortaya çıkarmak olacak.”

09.08.2018 Anadolu Ajansı