Urartululara Ait 2475 Dikilitaş Turizme Kazandırılyor

2126

Van’ın Tuşba ilçesinin Kalecik Mahallesi’nde, 2800 yıl önce Urartular döneminde matematiksel hesapla inşa edilen ve 1600 metrekarelik alana sığdırılan 2475 dikili taş, 25 oda mezarı ve 4 taş halkanın bulunduğu sit alanının turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.

Tuşba ilçesinin Kalecik Mahallesi’nde, 2004 – 2007 yılları arasında kazı çalışması yapıldı. Müze Müdürlüğü başkanlığında, YYÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu’nun bilimsel danışmanlığında yapılan kazılarda, yabancı bilim insanlarının da görüşleri alındı. Çalışmada, 2800 yıl önce Urartular döneminde dikilen taş 2475 taş, aynı dönemde inşa edilen 25 oda mezarı ve 4 taş halka bulundu. Matemetiksel hesapla 1600 metrekarelik alana sığdırılan yapılar, incelemeye alındı.

Urartular astronomide kullanmış
Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, bölgeyi ‘Urartuların kompleks bir alanı’ diye adlandırdıklarını söyledi. Prof. Dr. Çavuşoğlu, “Buranın, Urartuların astronomi ile ilgili kameri ay sistemi dediğimiz yani yılı 12 aya böldükleri ve gözlem yaptıkları yer olduğunu düşünüyoruz. Bizim kazı ve araştırma yaptığımız dönemde yabancı bilim insanları da buraya getirildi. Onlarla da yaptığımız fikir alışverişinde, burayı gök bilimini, takvim sistemini, bayram yapacakları ayları belirlemek için düzenledikleri bir alan olarak kullandıklarını düşünüyoruz” dedi.

Ortadoğu’da örneği yok
Böyle bir yapının Ortadoğu’da bir benzerinin bulunmadığını belirten Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, “Ortadoğu bölgesinde 2475 tane dikili taş, 55’e 45 sırasıyla matematiksel bir hesaplamayla yerleştirilmiş. Ve bunun hemen batısında 4 tane de taş halka bulunuyor. Burada ilginç olan nokta, bu halkaların Ortadoğu’da bir benzerinin bulunmamış olması” diye konuştu.

Turizme kazandırılıyor
Sit alanı içinde yer alan bölgenin turizme kazandırılması ve arkeolojik verilerin korunması için Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Van Müze Müdürlüğü ve Tuşba Belediyesi tarafından girişimlere başlandı. Çalışmalar kapsamında sit alanı içine çevre temizliği, çevre düzenlemesi ve vatandaşların bilgilendirilmesi için levhalar konulacak. Ayrıca Van’ın tarihi yerlerini görmeye gelen turistlerin bölgeyi de ziyaret etmesi sağlanacak.

‘Muazzam sistem’
Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu bölgenin önemine vurgu yaparak, “Buraya gelecek vatandaşlar 2800 yıl önceki insanların muazzam sistemle yaptığı dikili taşları, taş halkaları görecekler. Oda mezarlarını ziyaret edecekler. O dönemdeki insanların sosyal yaşantısının ne kadar canlı olduğunu görecekler. En önemlisi, Ortadoğu’da benzeri olmayan bir sistemi görecekler. Milattan önce 2000 itibaren özellikle Mezopotomya bölgesinde gökyüzünü gözlemliyorlar, biz bunu biliyoruz. Fakat özellikle 7’nci yüzyıldan itibaren Babil’de 12 burcun en erken belirlendiğini biliyoruz” dedi.

28.07.2018 Hürriyet