İznik Surlarındaki Ejder Öldüren Aziz Freski Yok Oluyor

1631

Bursa’nın İznik İlçesi’nde Yenişehir Kapı’daki surlarda yer alan Ejder Öldüren Aziz Freski, bakım ve ilgisizlikten dolayı zamana yeniliyor.

Bizans ve Roma tarihi ile ilgilenen nakkaş Yalçın Öztürk, Bursa’nın İznik ilçesindeki surlarda bulunan Ejder Öldüren Aziz Freski’nin yok olmaya başladığını söyledi.

Freskte, bir aziz at üzerinde elinde mızrakla ejderi öldürürken tasvir ediliyor. Sanat tarihçilerini de heyecanlandıran duvar freskinin zamana yenik düşerek silindiği görüldü. Bugün freksten geriye kalansa, atın arkası ve kuyruk kısmı.

Yalçın Öztürk, “Yabancı tarihçi ve seyyahların söz ettiği burç içerisindeki aziz freski burada. Çocukluğumda burayı hatırlıyorum. Daha bütün ve sağlamdı. Tarihçilerin de bahsetmesi üzerine iki yıl önce merak edip tekrar geldim. Bahsedilen fresk hakikaten buydu. O dönemki kaymakama durumu anlattım. Korumaya almamız gerektiğini söyledi. Ancak tayin olup gidince sahipsiz kaldı ve tahribat gördü. İki ay önce yine başka yetkililere haber verdim. Ancak yine netice alamadım. Duvar üzerinde tahribat halen devam etmekte. Bugün freskten kalan atın arka kısmı ve örgülü kuyruğu. Atın rengi toprak rengi. Beyaz olsaydı Aziz George olacaktı. Atın toprak kırmızısı olması ve kuyruğunun örgülü olması, bunun Selanikli Aziz Dimitros’un olma ihtimalini akla getiriyor. Ancak yine de tarihçiler buraya gelip bunun hangi azize ait olduğunu netleştirmeli. Ellerini çabuk tutmaları gerekiyor, freskten geriye pek bir şey kalmadı. Bu freskin burca işlenmesinin sebebi, burasının belki de bir şapel olduğunu gösteriyor” dedi.

06.09.2018 İhlas Haber Ajansı