Maydos Kilisetepe Höyüğü Kazılarında 2500 Yıllık Küp Bulundu

1218

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde yer alan Maydos Kilisetepe Höyüğü’nde kazılarında yayık yapımında kullanıldığı belirlenen 2500 yıllık küp bulundu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Göksel Sazcı başkanlığında yaklaşık 25 kişilik bir ekip ile gerçekleştirilen 2018 yılı kazı çalışmalarında ilginç bulgulara rastlandı. Kazı çalışmalarında bulunan ve 2500 yıllık olduğu belirlenen küpün o yıllarda tereyağı yapımında kullanılan yayık olduğu belirlendi. Kazı alanında yarıya kadar toprağa gömülü halde bulunan 2500 yıllık yayık küpü koruma altına alındı. Yapılan incelemelerde küpün 72 santimetre boyunda ve 50 santimetre genişliğinde tereyağ yapımında kullanıldığı tespit edildi.

ÇOMÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Göksel Sazcı, yaptığı açıklamada bulunan tarihi küpün önemine değinerek, “Dikkat ederseniz küpün üzerinde 2 adet delik var. Bunlar küp kullanılırken yani çalkalanırken ağız kısmı deri ile kaplanıyor ve bu deliklerde kapatılıyor. Fakat bu deliklerin bir fonksiyonu var, çalkalanırken içerisindeki ayran fermente oluyor ve gaz oluşuyor. Gaz biriktiği için gazın dışarı çıkması gerekiyor. Bu gazın dışarıya çıkartılması için bu delikler açılıyor. Gaz dışarıya bu deliklerden alınıp tekrar çalkalama işlemi yapılıyor. Bu kap tahmini 2500 yılına ait. Bu teknik Anadolu’da günümüzde halen kullanılıyor. İç Anadolu’da halen kullanılan bu tarz kapların ağzı deri ile kapanmış, deliği olan kapların çalkalandığında gaz nedeniyle derinin kabardığını görüyorsunuz. Bu tür kapların geçmişi en az 2500 yıl geriye gittiğini söyleyebiliriz. Bu sonuçlarla Eceabat ilçesinde de 2500 yıl önce tereyağı üretildiğini söyleyebiliriz. Tabi bu formdan ve güncel araştırmalardan çıkarttığımız bir sonuç. Ama asıl kesin sonuç bu küpün dibinden aldığımız örneklerin üniversitede lipit yağ analizleri yapılmasının ardından ortaya çıkacak” dedi.

12.09.2018 canakkaletravel.com