Çorum’da 3500 Yıllık Hitit İçki Kabı Bulundu

3213

Çorum’daki Hattuşa Antik Kenti’nde devam eden kazı çalışmalarında 3500 yıllık boğa biçimli içme kabı bulundu.

Çorum’un Boğazkale ilçesinde yer alan Hattuşa’da arkeolojik kazılar Prof. Dr. Andreas Schacahner başkanlığında yürütülüyor. Kazılarda her geçen yıl Hititler ve diğer medeniyetlerin tarihine ışık tutacak eserler gün yüzüne çıkarılıyor.

Eser hakkında bilgi veren Hattuşa Kazı Başkanı Prof. Dr. Andreas Schacahner, bu yıl yürütülen kazı çalışmalarında buldukları boğa biçimli içme kapının bugüne kadar buldukları en güzel eserlerden bir tanesi olduğunu söyledi. Bulunan eserin Hitit dönemine ait bir içme kapı olduğunu anlatan Prof. Dr. Andreas Schacahner, “M.Ö. 1500-1600 yılları arasına tarihlendirebileceğimiz bir eser. Eser büyük bir yapıda ele geçti. Tam tapınak olduğu belli olmasa da eseri bulduğumuz yapı da tahminimize göre büyük ritüeller ve kült aktivitelerin yapıldığı bir mekân” dedi.

“Çok iyi korunmuş”
Boğa biçimli içme kabının tek olmadığını daha önceki yıllarda da benzer eserler bulduklarını belirten Schacahner, şöyle söyledi: “Daha önceki eserlerden bir tanesi keçi şeklinde diğeri ise yumruk biçimindeydi. Bu eserde gördüğünüz gibi boğa biçimli. Bu tarz kaplardan ritüele katılanlar büyükler yani Hitit devletinin üst düzey yöneticileri büyük ihtimalle ritüel çerçevesinde şarap veya bira gibi içki içiyordu. Böylelikle tanrılarına hizmet veya hürmet ederlerdi.”

Bu tarz eserlerin çok nadir olduğunu ve ellerine fazla geçmediğini anlatan Prof. Dr. Schacahner, “Bunun özelliği çok iyi korunmuş olması” dedi.

04.10.2018 TRT Haber