Bursa’da 510 Yıllık Hanın Kapısına Takılan Çelik Kapı Söküldü

751

Bursa’da, bir müzik eğitmeninin, 510 yıllık tarihi Pirinç Han’da stüdyo çalışmaları için kiraladığı dükkana taktırdığı beyaz çelik kapıyı tepkiler üzerine söktürüp, yerine eski ahşap kapıyı taktırdı. Öte yandan handaki 77 dükkandan 7’sinde daha çelik kapı bulunduğu, Milli Emlak Müdürlüğü ve belediye görevlilerinin bu kapılarla ilgili de inceleme yapacağı belirtildi.

Bursa’nın önemli yapılarından Cumhuriyet Caddesi’ndeki tarihi Pirinç Han, 1508 yılında Osmanlı hükümdarı 2’nci Bayezid tarafından yaptırıldı. Önceki yıllarda tahıl ve pirinç satılan yer olduğu için ‘Pirinç Han’ adı verilen, duvarları tuğla ve moloz taşıyla örülü tarihi yapı, büyük avlu içinde 2 katlı sıralanan revaklar (üstü örtülü, önü açık yer) ve arkasında yer alan odalardan oluşuyor. Bursa’da 1855 yılında meydana gelen depreminde hasar gören, yakın zamanda restore edilen tarihi yapının alt katında çay bahçeleri ve kafeler, üst katında ise çoğunda kitap satılan iş yerleri bulunuyor.

Müzik eğitmeni Murat Çapkın, tarihi hanın üst katındaki dükkanı, Milli Emlak Müdürlüğü’nden ihale usulüyle kiraladı. Çapkın, stüdyo çalışmaları yapacağı dükkanın ahşap kapısını söküp, yerine beyaz çelik kapı taktırdı. Handaki diğer 77 dükkanın aynı renkteki ahşap kapılarından farklı olarak monte edilen çelik kapı, esnafın ve çevre sakinlerinin tepkisini çekti. Bazı kişiler, kapının fotoğrafını çekip, sosyal medyadan paylaşarak, tepkilerini yazdı.

Tepkiler üzerine kapıyı söktürdü
Murat Çapkın, esnaf ile çevre sakinlerinin tepkisi ve olayın basında yer alması nedeniyle bugün sabah saatlerinde beyaz çelik kapıyı söktürdü. Ahşap kapıyı tekrar taktıran Çapkın, çelik kapının doğal yapıya zarar verilmemesi için köpükle yapıştırıldığını ve hırsızlığa önlem olarak takıldığını söyledi.

7 çelik kapı daha varmış
Öte yandan tarihi handaki 77 dükkandan 7’sinde daha çelik kapı bulunduğu, kahverengi olduğu için dikkat çekmediği belirtildi. Milli Emlak Müdürlüğü ve belediye görevlilerinin, bu çelik kapılarla ilgili de inceleme yapacağı öğrenildi.

18.10.2018 Hürriyet